קרוע זה גרוע? האמת על קרע גיד בכתף

קרע גיד בכתף
כאב בכתף

קרוע זה גרוע?

אולי לא ממש…

"אתם מטפלים בקרע גיד בכתף?" שאל אותי מטופל לא מזמן. חייכתי ואמרתי "ממש לא, אבל בדרך כלל לא צריך לטפל בקרעים כדי שהכתף לא תכאב…"

"אבל מצאו לי קרעי בכתף בבדיקת אולטרסאונד שעשיתי."

קרע גיד בכתף

"לרב מי שיבדקו ימצא קרע גיד בכתף מגיל מסוים, גם אם לא כואב לו בכתף. למעשה הקרעים האלו מופיעים בדרך כלל באופן טבעי, כתוצאה מבליה טבעית של הגוף."

"אז למה הכאב מופיע ביחד עם הקרעים?"

"הכאב מופיע בלי הרבה קשר לקרע הגיד. בדרך כלל על רקע חולשה באזור חגורת הכתפיים, יציבה לקויה, מאמצים חריגים ועוד…"

כמו שהבנתם, בדרך כלל הקרע בגידי הכתף הוא לא גורם משמעותי בטיפול בכאב הכתף. הקרעים בכתף מגיעים באופן טבעי כחלק מתהליכי בליה של הגוף, וככל שאדם מתבגר, כך גדל הסיכוי שימצאו קרעים בגידי הכתף שלו.

גורם נוסף שמעלה את הסבירות להימצאות קרעים בגידי הכתף הוא יציבה – נמצא שאצל אנשים עם קיפוזה טורקלית (כלומר כיפוף של הגב העליון) מוגברת, יש יותר קרעים בכתף. האם זה אומר שאנשים כאלה גם יחוו יותר כאבי כתף  – לאו דווקא. כפי שאמרנו קודם, הסיבות לכאבי הכתף הם רבות – יציבה לקויה, חוסר איזון שרירי, זאת אומרת חלוקת עבודה לא מתואמת באזור חגורת הכתפיים, היתפסות שרירית נקודתית (טריגר פויינט), בעיה צוארית, טכניקה לא נכונה כשמדובר בפעילות מאומצת או ספורטיבית ועוד ועוד..

קרע גיד בכתף כשלעצמו לא יוצר את הכאב בכתף, הוא נמצא שם באותו הזמן אבל אם לא מדובר בחבלה ממש שניתן להניח שיצרה אותו- אפשר להתייחס אליו כמו לקמטים בפנים או כיפוף בפח של האוטו – זה אולי לא יפה, אבל זה לא מעיד על איך שהגוף עובד או איך שהרכב נוסע…

חשוב להבין בעניין הזה שקרע הגיד בכתף הוא בדרך כלל חלקי ולמרות הקרע, הגיד עדין יכול לבצע את פעולת המשיכה שלו. מלבד זאת, באזור המדובר בכתף יש עוד 3 גידים שיכולים לגבות את הגיד הקרוע במידה רבה, ובנוסף יש גם מעין "תפר" שמחבר את כולם אחד לשני. כך שאין מה לדאוג.

אז מה, פשוט ניתן לו להיות שם? כן!

ולא צריך לעשות אתו כלום? לא!

אם הכתף שלנו מספיק חזקה ויודעת לעבוד נכון ובצורה מדויקת, הקרע הזה לא ישפיע על התפקוד שלנו או על הכאב בזמן התפקוד.

אם הכתף שלכם כואבת, עם או בלי סיבה נראית לעין, דברו אתנו, יכול להיות שהטיפול הוא ממש פשוט ושתוכלו לחזור לחיים שלכם בלי כאב די בקרוב…

מחכים לטלפון שלכם!

היה מעניין? יש עוד המון כתבות מעניינות בבלוג שלנו! אתם מוזמנים להציץ 😎

2 תגובות
 1. אורנה הגב

  בצילום רושם לקליפת קורטקס מתרוממת מעל אינסטרציית ssp בus קרע חלקי 5 בצד ארטיקולרי של ssp.
  אני בת 6 מורה לספורט רק 6 שעות בשבוע.מתאמנת בסטדיו סי ועד המקרה מזה 3 שנים כדור רשת.
  לפני 4 שנים סבלתי מבעייה דומה ואז היה 4 מ"מ וחצי שנה של טיפולים ועיסויים.
  במהלך חימום למשחק רשת לא יכולתי למסור כדור.לפתע תקפו כאבים כמו זרמים. וחדלתי להצאמן.בסטודיו היו הרבה תרגילים עם משקולת של קילו או 2 מעל לכתף.וגומיות כדורי כוח באימון היט.טופלתי בארקוקסיה 90.ופיסיותרפיה והרוב עם מכשיר טנס עיסוי כתפיים.ישנה הקלה אבל חא יכולה להרים משקל עם יד ימין.לתמוך בתלמידות במד ימין.הגעתי למצב שהזמנתי עוזרת בית.כי להזיז את הנקל לא יכולתי.האם עקב גילי ומצבי אען צריכה להפסעק עם כדוררשת וכל הרמת ידיים מעבר חגובה כתפיים.?

  • ענבר פרידמן הגב

   הי אורנה,
   נשמע שאת מתארת מצב של כאב כתף על רקע של טראומה או עומס ייתר של הכתף.
   קרע בגיד על רקע טראומטי יכול להיות גורם שיפריע לפעילות התקינה של הכתף, אך לא חייב להגביל לאורך זמן.
   נשמע שהכתף שלך צריכה לעבור תהליך מסויים של שיקום. עיסוי וטנס יכולים להקל על הכאב לזמן מסויים, אך בדרך כלל לא יספיקו כדי להחזיר את הכתף לתפקוד תקין. לשם כך נדרש תרגול משמעותי.
   במקרים רבים של כאב כתף ההתמקדות היא בצילום ואוטלטה-סאונד (US) של הכתף, אך הבעיה יכולה לנבוע בכלל מאזור הצואר או מיתר שרשרת התנועה – השכמה והגב למשל.
   לא הייתי ממהר לאמר שלא תוכלי לשחק יותר או לבצע פעולות הכרוכות בהרמת הידים, אבל בהחלט נשמע שיש צורך בתהליך שיקום משמעותי.

השארת תגובה